İçeriğe geç

NEDEN EKODOKU?

Bizler; ekolojiye uygun bir yaşam dokusu oluşturan dünyamızın canlı cansız tüm unsurlarına öykünerek kooperatifimize EkoDoku Sürdürülebilir Yaşam adını verdik.

EkoDoku,  ilhamını ipek böceğinin yaşam döngüsünü tamamlamasına olanak sağlayan BARIŞ İPEĞİ’nden aldı; kadın emeğine dayalı Sosyal Kooperatif olarak dayanışmayla birlikte ilerlemeye karar verdik. 

Binlerce yıllık geleneğin aksine; “İpek böceği kelebeğinin kozadan canlı çıkmasına ve “yumurta- tırtıl- koza-pupa- kelebek- yumurta” yaşam döngüsünü devam ettirmesine olanak veren bu ekolojik ve sürdürülebilir ipek üretim yöntemini kullanan Kooperatif, doğa dostu yaklaşımı tüm faaliyetleri için benimsemektedir. 

İnsanın doğayı gözleyerek, deneyerek, üreterek, biriktirdiği; yol yordam, bilgi, teknik, gelenek, sanat, zanaat ve üretim kültürünün doğal yaşamla oluşturduğu dokuda gözden kaçan ilmekleri yakalamak, kadın elinin mahareti ile onarmak, canlandırmak, renkler, nakışlar, oyalar katmak, paylaşarak çoğaltmak, yaşama döndürmek, sürdürülebilir kılmak, çağa ve geleceğe taşımak EkoDoku’nun misyonudur.