İçeriğe geç

EkoDoku Blog


Kadın Kooperatifleri Güçleniyor!

EkoDoku Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi olarak ilke edindiğimiz Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilgili savunuculuk ve farkındalık yaratma faaliyetlerimize kadın kooperatifleri ile dayanışma ve iş birliği adımları ile devam ediyoruz.Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin dünya gezegenini korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için 2030 yılına kadar gerçekleşmesi hedefiyle ortaya koyduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile… . »

Daha Fazla

Sürdürülebilir Moda

Çağımızın en zorlayıcı bileşeni hız sadece iletişim ve ulaşımda değil hayatımızın her alanınında egemen ve giyim gereksiniminin sosyoekonomik belirteci olan Moda uzun zamandır hızlı üretim ve hızlı tüketim döngüsünün içinde . (Fast fashion), hızlı moda bir yandan vitrinlerde neredeyse günlük değişimler yaratırken bir taraftan da az kullanılmış giysi dağları oluşturuyor.Dünyanın en kirletici ikinci endüstrisi olarak doğal kaynak israfı… . »

Daha Fazla

Onarıcı Tarım Dünyayı Onarabilir mi?

Onarıcı tarım dünyayı onarabilir mi? Ekosisteme verdiğimiz zararı sağaltabilir mi? Tarımsal üretimi sadece çiftçilere bırakabilir miyiz? Kronikleşmiş sorunlarla dolu bu gezegen için düşünen insan ne yapabilir?Onarıcı tarım başka bir üretim yolu mümkün olabilir diyen üreticilerle üretimi sürdürmek için onlarla , yan yana yürüyen, sorumluluk alanların ortaklaşa yarattığı bir anlayış . Biz de EkoDoku olarak onarıcı tarımı İpek böceği yetiştiriciliğinde hayat geçirmeye… . »

Daha Fazla

İpek proteinleri mikroplastik kirliliğine çözüm olabilir mi?

Mikroplastikler küçük plastik parçaları ve herhangi bir ürünün çevre koşullarına karşı bozunmadan korunmasını sağlayan kaplamalarda kullanılıyorlar. Endüstriyel ürünler, böcek veya ot öldürücüler, vitaminler veya kimyasal bileşiklerin mikrokapsüller içinde saklanmasını, böylece hedeflenen süre boyunca yavaşça salınımını sağlıyorlar. Ancak kullanımı giderek yaygınlaşan mikroplastiklerin önemli bir kısmı biyolojik olarak parçalanmayan, havada, suda, toprakta, hatta hayvanların ve insanların kan dolaşımında… . »

Daha Fazla

İpek Böcekleri!

İpek böceklerinin bakım ve beslemesi hassas ve emek yoğun bir süreç . Toplu iğne başı kadar bir tohumdan çıkan minicik larvaların 3 beslenme ve 3 uyku devresi geride kaldı. Şimdi 24. günde ipek böceği larvalarımız 4. yaşında. Uyumadıkları her an hiç durmadan taze dut yaprakları ile beslendiler ve hızla büyüdüler. Her yaşta günlük tüketilen dut yaprağı miktarı ve… . »

Daha Fazla