Biz

EKODOKU Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi’ni, Ankara,  Çanakkale, Hatay, İstanbul ve İzmir’den; yaşamı, çevreyi, geleneği, yeniliği, tarımı, üretimi, el emeğini, teknolojiyi önemseyen ve hayatın her alanında kadınları güçlendiren; akademisyen, avukat, ekonomist, mühendis, marka ve patent uzmanı, siyaset bilimci, üretici, projeci ve girişimci kadınlar kurdu.

Hikaye 2018’de Hatay’da başladı.  Hatay İpek Sürdürülebilir Tekstil Merkezinin yoğun ama bir o kadar da öğretici olan yaklaşık 10 ay boyunca sektör araştırması, fizibilite hazırlanması ve proje geliştirme sürecinde Esra ve Berna’nın sahada omuz omuza çalıştığı; Alev, Ayşen, Emel ve Tuba’nın destek verdiği zamanlarda hem bu kıymetli proje Hatay’a kazandırıldı hem de kooperatif fikrinin temelleri atılmış oldu.

Ardından İpek böceği emekçisi Emel Duman ile Öğretim Üyesi Berna İleri’nin birlikte çalıştığı Barış İpeği Projesi ile Anadolu’da ipeğin ve diğer doğal liflerin sürdürülebilir üretimi ve katma değerinin arttırılması kaygıları kooperatif fikrini ve arayışını pekiştirdi. Yine Berna, Emel, Tuğçe tarafından Hatay Sarısı endemik türünün tekrar canlandırılması ekonomiye kazandırılması araştırma ve geliştirme arzumuzu daha da güçlendirdi. Farklı şehirlerde sürüdürülebilir gelişme odaklı farklı proje çalışmalarında ekibe Ece, Gökçe, Melike katıldı ve hayat sürdürülebilirliğe önem veren, gezegene aşık, ekolojiye saygı duyan yol arkadaşlarını zamanla buluşturmuş oldu.

En nihayetinde “Birlikte Başaralım” ideali biz dostları “Bir” yaptı. Böylece her birimiz uzmanlık alanlarımızda biriktirdiklerimiz, yıllarca köy köy karış karış dolaştığımız Anadolu’ da tanıdıklarımız, tanıklıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimizle bir ipek böceği gibi kozamızı ördük ve kooperatifimiz EKODOKU ‘yu baharın tüm bolluğuyla Mayıs 2021’de kurduk.